System Flebogrif to nowatorska metoda leczenia żylaków. Jest połączeniem dwóch mechanizmów prowadzących do zamknięcia światła naczynia żylnego – oddziaływanie mechaniczne i w efekcie uszkodzenie śródbłonka naczyniowego oraz na chemicznych właściwościach podawanej substancji.
Opis zabiegu
Zabieg leczenia żylaków kończyn dolnych metodą Flebogrif cechuje wysokie bezpieczeństwo i prostota samej procedury. Całość przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych i nie ma konieczności stosowania znieczulenia, ale czasami zdarzają się nieprzyjemne dolegliwości. Wówczas stosuje się znieczulenie miejscowe. Zabieg jest bardzo precyzyjny i wykonywany pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego. Podczas trwającego około 30 minut zabiegu, chirurg wprowadza do naczynia specjalny prowadnik, przez który wsuwana jest koszula, a przez nią cewnik, zakończony drucianą szczotką. Po dojściu do odpowiedniego naczynia, przez dren podaje się substancję obliterująca pod postacią piany – Aethoxysklerol. Umieszczone na trzpieniu druty powodują mechaniczne uszkodzenie śródbłonka naczynia żylnego. Po zakończonej procedurze pacjent może opuścić klinikę i wrócić do domu.
Zalecenia po zabiegu:
- kompresjoterapia min. 2 tygodnie. Bezpośrednio po zabiegu pacjent ma zakładaną pończochę uciskową, która ma za zadanie stopniowo uciskać kończynę po zabiegu.
Zalety zabiegu:
- wysoka skuteczność procedury;
- wykonywana w warunkach ambulatoryjnych;
- krótki czas trwania zabiegu (do 30 min.);
- brak konieczności stosowania znieczulenia tumescencyjnego;
- znikome ryzyko powikłań;
- dość niski koszt procedury w porównaniu do zabiegów termicznych, takich jak: laserowe zamykanie żylaków (EVLT).