EVLT to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Wyzwolona w ten sposób energia powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, przez co nie ma potrzeby jej chirurgicznego usuwania. Metoda ta pozwala uniknąć cięć i blizn oraz często krwiaków pooperacyjnych związanych z klasycznym zabiegiem. Laserowe usuwanie żylaków cechuje skuteczność leczenia porównywalna z metodami klasycznymi, a także minimalna inwazyjność, szybka rekonwalescencja i brak blizn. Operacja laserowego usuwania żylaków trwa około 60 minut i jest wykonywana w sedacji anestezjologicznej i znieczuleniu miejscowym. W rezultacie umożliwia to powrót do domu bezpośrednio po zabiegu.
Laserowe usuwanie żylaków to operacja, którą wykonałem setki razy począwszy od 2009 roku. Wieloletnie doświadczenie oraz zastosowanie najnowszego generacyjnie sprzętu pozwala mi uniknąć powikłań które są częste w ośrodkach, które zaczynają laserowe operacje żylaków. EVLT jest jedną z wielu stosowanych przeze mnie metod operacyjnych i nieoperacyjnych. Dzięki biegłości we wszystkich metodach leczenia żylaków oraz doświadczeniu dobieram metodę odpowiednią do pacjenta, co skutkuje dobrymi efektami leczenia nawet u pacjentów z zaawansowanymi żylakami kończyn dolnych.
LASEROWE USUWANIE ŻYLAKÓW – EVLT
Laserowe operacje żylaków metodą EVLT (ang. EVLT – Endo Venous Laser Treatment) – wewnątrz żylna terapia laserowa – zastępują klasyczny zabieg chirurgiczny. Zastosowano go po raz pierwszy w USA w 2002 roku po akceptacji przez FDA. Z uwagi na małą inwazyjność zabiegu, wysoką skuteczność i duży komfort pacjenta podczas i po operacji, metoda ta stała się najbardziej popularną formą małoinwazyjnego operowania żylaków. Leczeniu może poddać się każdy pacjent, u którego występuje stwierdzona niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej. Sam zabieg trwa około godziny i jest bezbolesny. Dzięki odpowiednio dobranej mocy lasera możliwe jest zamknięcie światła dużej żyły bez wykonywania zbędnych nacięć na skórze, w przeciwieństwie do metod tradycyjnych.
Zabiegi w PanekMed wykonywane są na laserze endowaskularnym firmy Biolitec – Ceralas E o długości fali świetlnej 1470nm z użyciem światłowodu radialnego z unikalnym systemem ELVeS Signal. Jest to najnowocześniejszy laser dostępny na światowych rynkach. Długość fali 1470nm z użyciem światłowodu radialnego stanowi najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę zamknięcia niewydolnych żył odpiszczelowych i odstrzałkowych we współczesnej flebologii. (R.vanden Bos, L Arenda. Endovenosus thetapies of Lower extremity varicosities: A meta-analysis Journal of Vascular Surgery, Vol. 49,Nr 1)
Laserami o długości fali 810nm, 940nm, 980nm, 1064, 1320nm oraz w technice RF, uzyskiwane są gorsze wyniki.
Zalety tej metody:
- nie wymaga hospitalizacji ( pacjent wychodzi do domu w dniu zabiegu, mniej więcej 30 minut po jego wykonaniu);
- zabieg wykonywany całkowicie ambulatoryjnie;
- nie wymaga znieczulenia ogólnego ani przewodowego (które może prowadzić do powikłań pooperacyjnych z porażeniem kończyn dolnych włącznie), stosuje się znieczulenie miejscowe tumenescencyjne – z dużym profilem bezpieczeństwa;
- krótki czas operacji, zwykle 45-60 minut (ok. 2 godz. metoda tradycyjną);
- brak nacięć i blizn pooperacyjnych;
- nie ma krwiaków tworzących się po zabiegu usunięcia żyły w metodzie tradycyjnej;
- brak powikłań, związanych z jednorazowymi końcówkami stosowanymi podczas zabiegu;
- dolegliwości po zabiegu nie są duże i nie zakłócają normalnego życia;
- wysoka skuteczność zabiegu, sięga według niektórych źródeł naukowych, aż 97-99%;
- w porównaniu do metody tradycyjnej wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań;
- szybki powrót do codziennej aktywności – zwykle w dniu zabiegu.
Biorąc pod uwagę zalety tej metody, przewiduje się, że za kilka lat stanie się ona podstawowym sposobem leczenia niewydolności żył powierzchownych w Polsce. W innych krajach jak np. USA 70% zabiegów żylaków kończyn dolnych już wykonuje się metodami laserowymi.
Jak wygląda zabieg laserowej operacji żylaków metodą EVLT?
Ta nowoczesna metoda leczenia endowaskularnego pozwala na zamknięcie światła dużej żyły bez wykonywania nacięć na skórze. Niewątpliwie jest to niemożliwe do uzyskania metodami tradycyjnymi. Istota tej metody polega na wprowadzeniu do światła niewydolnej żyły cewnika, którego końcówka emituje światło lasera. Wyzwolona w ułamku sekundy energia powoduje szybkie obkurczanie i zamknięcie niewydolnej żyły. Nie jest konieczne usuwanie tej żyły jak to się dzieje w tradycyjnych metodach operacyjnych. Bezpośrednio po zabiegu chory może wstać i chodzić – nie ma potrzeby leżenia czy hospitalizacji.
- w trakcie pierwszej wizyty chirurg wykonuje badanie USG dopler żył w celu zbadania stopnia niewydolności żylnej;
- na początku zabiegu lekarz „mapuje ” układ żylny- zaznacza na skórze punkty przebiegu głównych pni żylnych i ich odgałęzienia oraz niewydolne perforatory, a także miejsca wprowadzenia włókna laserowego. Cały zabieg wykonuje się pod kontrolą USG;
- miejscowo znieczula się skórę i tkankę podskórną;
- przy przygotowaniu pacjenta pod kontrolą USG wprowadza się do żyły specjalny port naczyniowy, przez który w kolejnym etapie zostanie wprowadzony światłowód. Port wprowadzony jest przez nakłucie, rzadko nacięcie o długości ok.3-5mm;
- uruchamia się laser i chirurg powoli pod kontrolą USG wycofuje włókno radialne powodujące zamknięcie niewydolnego naczynia. W równomiernym naświetlaniu żyły odpiszczelowej pomaga unikalny na skalę światową system ELVeS Signal pomagający w precyzyjnym podaniu określonej energii na każdy centymetr zamykanej żyły;
- na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy (zwykle w postaci specjalnej pończochy o stopniowanym ucisku);
- pacjent po 30 minutach od zabiegu może opuścić miejsce zabiegu i powrócić do normalnych zajęć życiowych;
- pacjenci obawiający się dużych operacji w warunkach szpitalnych, a także ci z zawansowanym procesem choroby, w szybki sposób, bez dolegliwości bólowych, bez hospitalizacji i długiej rekonwalescencji mogą poddać się temu leczeniu.
Zalecenia przed zabiegiem:
- odstawienie leków hormonalnych (dotyczy szczególnie leków antykoncepcyjnych) minimum 2 tygodnie przed operacją;
- unikanie maści i kremów fotouczulających w okresie około zabiegowym np. Vit.A;
- zaleca się przybyć na zabieg z osobą towarzyszącą ( pacjent po zabiegu nie może prowadzić pojazdu mechanicznego);
- z uwagi na opatrunki pooperacyjne ubranie powinno być luźne, a obuwie wygodne (najlepiej na płaskim obcasie).
Zalecenia po zabiegu:
- zaleca się chodzenie w pończochach uciskowych lub opatrunkach uciskowych przez okres co najmniej 30 dni;
- pierwsza samodzielna zmiana opatrunku po 72 h;
- należy unikać wysiłku fizycznego przez dwa tygodnie po zabiegu.
Ważne:
Laserowe usuwanie żylaków jest procedurą mniej inwazyjną niż zabieg tradycyjny. Niemniej jednak, należy pamiętać, że jest to procedura chirurgiczna i nie jest pozbawiona sporadycznych komplikacji. Zazwyczaj są niewielkie i przemijające. Jeśli któryś z objawów wystąpi należy bezzwłocznie skontaktować się z naszym centrum:
- silny ból nie mijający po zalecanych lekach przeciwbólowych;
- obrzęk kończyny;
- gorączka bez oczywistych przyczyn;
- sukces operacji zależy w znacznej mierze od przestrzegania zaleceń pozabiegowych.
- osoby o większej wrażliwości na ból nie powinny przekraczać zalecanych dawek leków przeciwbólowych.
Przeciwskazania:
- obrzęk chłonny;
- niewydolność tętnic obwodowych;
- przebyte/aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe;
- zakrzep lub zrosty w leczonym naczyniu;
- zmiany zapalne w obrębie kończyny podawanej zabiegowi;
- stan nadkrzepliwości krwi;
- ciąża;
- uczulenie na środki znieczulenia miejscowego.
Wymagane badania przed zabiegiem:
- parametry układu krzepnięcia (APTT,PT, INR);
- morfologia + PLT;
- glukoza;
- Na+, K+;
Dlaczego wykonujemy zabiegi wewnątrzżylne na Laserze Biolitec Ceralas E
Biolitec Ceralas E o długości fali świetlnej 1470nm z użyciem światłowodu radialnego z unikalnym systemem ELVeS Signal, jest to najnowocześniejszy laser dostępny na światowych rynkach. Długość fali 1470nm z użyciem światłowodu radialnego stanowi najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę zamknięcia niewydolnych żył odpiszczelowych i odstrzałkowych we współczesnej flebologii. (R.vanden Bos, L Arenda. Endovenosus thetapies of Lower extremity varicosities: A meta-analysis Journal of Vascular Surgery, Vol. 49,Nr 1).