Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe to preparat, który uzyskuje się z własnej krwi pacjenta w procesie wirowania.
Zawiera ono liczne czynniki wzrostu stymulujące procesy regeneracyjne. W związku z tym stosuje się je w terapii regeneracyjnej, medycynie estetycznej jak również w przyśpieszaniu procesów gojenia.
Zastrzyki z osocza bogatopłytkowego wykonuje się zwykle u osób z wysuszoną i napiętą skórą twarzy, bliznami potrądzikowymi, widocznymi zmarszczkami, bruzdami lub innymi zmianami. Decydują się na nie także osoby mające przebarwienia skóry lub chcący przyśpieszyć regenerację skóry po innych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Dodatkowo osocze bogatopłytkowe często podaje się osobom mającym problemy uczuleniowe na innego rodzaju wypełniacze.
Zabieg z zastosowaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej znany jest jako wampirzy lifting. Materiał pobrany od pacjenta jest biozgodny z jego organizmem, co niweluje ryzyko wystąpienia alergii oraz innego rodzaju nietolerancji. Dzięki swojemu składowi osocze bogatopłytkowe stymuluje procesy regeneracyjne skóry, pobudzając fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu oraz tworzenia nowych naczyń krwionośnych.
Zabieg ten składa się z trzech etapów
- pobranie krwi z żyły pacjenta
- pozyskanie w separatorze koncentratu bogatopłytkowego oraz oddzielenie osocza za pomocą wirówki
- wstrzyknięcie wcześniej pobranego materiału do krwi pacjenta w odpowiednich miejscach
Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Pierwsze efekty można zauważyć po kilkunastu dniach, gdyż tworzenie się nowych włókien kolagenowych jest długotrwałe.