Usuwanie zmian skórnych: brodawek, kurzajek, włókniaków.
Brodawki, kurzajki i włókniaki, jak inne znamiona nie zawsze wymagają leczenia chirurgicznego, ale wiążą się z nieestetycznym wyglądem powierzchni skóry. Współcześnie usuwanie zmian skórnych może z łatwością odbyć się przy pomocy lasera CO2. Urządzenie w bezkrwawy i bezbolesny sposób likwiduje zmianę skórną, nie pozostawiając śladów.
W przypadku kurzajek (brodawek zwykłych) można je zlikwidować przy użyciu lasera CO2, jeśli ich średnica nie przekracza 1 cm.
Powodzenie laseroterapii w sytuacji, gdy lekarz ma do czynienia z włókniakiem miękkim, zależy od grubości szypuły danej zmiany – niewielkie zmiany na cienkiej szypule można usunąć bez śladu.
Defekty, które możemy usunąć za pomocą lasera CO2:
- włókniaki miękkie;
- brodawki ( kurzajki);
- narośla skórne;
- kaszaki;
- tłuszczaki;
- przerośnięte gruczoły łojowe.
Zalety:
- bardzo dobry efekt kosmetyczny;
- szybko gojące się rany pozabiegowe;
- brak krwawienia w trakcie zabiegu;
- metoda bezkontaktowa.
Przygotowanie i przebieg zabiegu
Przed zabiegiem podawane jest znieczulenie miejscowe. W przypadku małych, powierzchownych zmian typu brodawki płaskie czy naczyniaki rubinowe to znieczulenie nie jest konieczne. Przy braku znieczulenia w trakcie zabiegu pacjent może natomiast odczuwać lekkie pieczenie i ciepło.
Lekarz wykonujący zabieg precyzyjnie kieruje promień lasera na zmianę.
Po zabiegu
Proces gojenia trwa od kilku dni do 3-4 tygodni. Bezpośrednio po wygojeniu ranek nie należy opalać w tych miejscach skóry ze względu na ryzyko przebarwień świeżo utworzonego naskórka.
W większości przypadków gojenie jest bezbliznowe. Jednakże, bardzo ważną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja obszaru pozabiegowego. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza może natomiast skutkować powikłaniami. Po zabiegu należy unikać długotrwałego moczenia oraz podrażnień mechanicznych obszaru poddanego działaniu lasera. Nie wolno także stosować na nim żadnych kosmetyków i leków niezaleconych przez specjalistę, który przeprowadzał zabieg.
Przez okres od 2 do 6 miesięcy (w zależności od wskazań) nie należy się opalać ani na słońcu, ani w solarium.
Przeciwskazania:
- aktywna infekcja w obrębie leczonej zmiany (bakteryjna lub wirusowa, np. opryszczka);
- skłonność do keloidów lub blizn przerosłych.